KONTAKT

Nacionalno istraživanje o analizi rodne ravnopravnosti i korupcije

Nacionalno istraživanje o analizi rodne ravnopravnosti i korupcije

Istraživanje o rodnim aspektima korupcije sprovedeno je u partnerstvu Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droga i kriminala (United Nations Office on Drugs and Crime – UNODC) i Kancelarije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women – UN Women), sa ciljem da se obezbede uvidi u činjenično stanje koji bi predstavljali osnovu za kreiranje urodnjenih politika i mera usmerenih na sprečavanje i suzbijanja korupcije.

Cilj istraživanja je da obezbedi preciznu i pouzdanu sliku o rodnim aspektima korupcije, odnosno rodnim razlikama i specifičnostima u pogledu učešća u aktivnostima korupcije, izloženosti korupciji, efektima i posledicama na žene, muškarce i grupe drugih rodnih identiteta, kao i na rodnu ravnopravnost. Za potrebe ovog istraživanja korišćena je identična metodologija kao i u istraživanju o korupciji iz 2010. godine, koje je sproveo Republički zavod za statistiku, a podržao UNODC. Ponovljeni ciklus istraživanja će, između ostalog,  omogućiti sagledavanje promena i trendova u periodu od 10 godina.

Istraživanje obuhvata tri komponente: analizu normativnog, institucionalnog okvira i politika, anketno istraživanje na uzorku reprezentativnom za ukupno stanovništvo Srbije (1600 ispitanika) i kvalitativno istraživanje o o iskustvima, mišljenjima i preporukama građana, stručnjaka, aktivista i predstavnika vladinih institucija. Razvoj analitičkog okvira, metodologije kao i analizu podataka sprovela je organizacija SeConS – grupa za razvojnu inicijativu, terensko anketno istraživanje sproveo je Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).